Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Nature's Answer
Nature's Answer

Nature's Answer

(8 products)
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Nature's Answer Mullein Leaf, Fluid Extract, Alcohol-Free - 30 ml Nature's Answer Mullein Leaf, Fluid Extract, Alcohol-Free - 30 ml Nature's Answer Mullein Leaf, Fluid Extract, Alcohol-Free - 30 ml

    Nature's Answer

    Nature's Answer Mullein Leaf, Fluid Extract, Alcohol-Free - 30 ml

    3 reviews
    Regular price €16.09
    Unit price€5.36 /10ml
    View details
  • Nature's Answer Ashwagandha, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 60 ml Nature's Answer Ashwagandha, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 60 ml Nature's Answer Ashwagandha, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 60 ml

    Nature's Answer

    Nature's Answer Ashwagandha, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 60 ml

    No reviews
    Regular price €23.09
    Unit price€3.85 /10ml
    View details
  • Nature's Answer PerioBrite Whitening Toothpaste - 113 g

    Nature's Answer

    Nature's Answer PerioBrite Whitening Toothpaste - 113 g

    2 reviews
    Regular price €8.89
    Unit price€78.67 /kg
    View details
  • Nature's Answer Red Clover Aerial Parts, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 30 ml Nature's Answer Red Clover Aerial Parts, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 30 ml Nature's Answer Red Clover Aerial Parts, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 30 ml
    10% off

    Nature's Answer

    Nature's Answer Red Clover Aerial Parts, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 30 ml

    No reviews
    Sale price €12.79 Regular price €14.29
    Unit price€4.26 /10ml
    View details
  • Nature's Answer Milk Thistle Seed, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 30 ml Nature's Answer Milk Thistle Seed, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 30 ml Nature's Answer Milk Thistle Seed, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 30 ml

    Nature's Answer

    Nature's Answer Milk Thistle Seed, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 30 ml

    No reviews
    Regular price €15.09
    Unit price€5.03 /10ml
    View details
  • Nature's Answer Licorice, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 30 ml
    Sold out

    Nature's Answer

    Nature's Answer Licorice, Fluid Extract, Alcohol-Free 2000 mg - 30 ml

    No reviews
    Regular price €15.19
    Unit price€5.06 /10ml
    View details
  • Nature's Answer Liquid Magnesium Malate and Glycinate, Mandarin - 480 ml Nature's Answer Liquid Magnesium Malate and Glycinate, Mandarin - 480 ml

    Nature's Answer

    Nature's Answer Liquid Magnesium Malate and Glycinate, Mandarin - 480 ml

    1 review
    Regular price €22.99
    Unit price€47.90 /L
    View details
  • Nature's Answer Echinacea, Alcohol-Free 1000 mg - 60 ml
    5% off

    Nature's Answer

    Nature's Answer Echinacea, Alcohol-Free 1000 mg - 60 ml

    1 review
    Sale price €20.89 Regular price €21.99
    Unit price€3.48 /10ml
    View details

Nature's Answer is an American herbal supplement brand specialising in liquid extracts since 1972. With their signature alcohol-free formulas and advanced Bio-Chelated extraction, Nature's Answer delivers highly bioavailable herbal supplements.

Liquid Herbal Excellence

Nature's Answer pioneered alcohol-free liquid herbal extracts, making botanical supplementation accessible to those who avoid alcohol for health, religious, or taste reasons. Their Bio-Chelated extraction process creates highly bioavailable supplements that deliver herbs in easy-to-absorb liquid form. This commitment to innovative extraction has made them a leader in liquid herbals.

Nature's Answer Products at Medpak

At Medpak, we offer Nature's Answer alcohol-free liquid herbal extracts. The range includes Ashwagandha 2000mg (60ml), Echinacea 1000mg (60ml), Milk Thistle Seed 2000mg (30ml), Red Clover Aerial Parts 2000mg (30ml), Licorice 2000mg (30ml), and Mullein Leaf (30ml). All feature the brand's Bio-Chelated extraction for maximum absorption. PerioBrite Whitening Toothpaste (113g) extends their natural approach to oral care.

Why Choose Nature's Answer

Nature's Answer delivers American herbal expertise with superior alcohol-free liquid extraction. The brand's 50+ years of experience ensures quality and effectiveness. For those seeking highly absorbable liquid herbal supplements without alcohol, Nature's Answer provides the trusted original.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart