Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Personal Care & Beauty
  3. Body Cosmetics

Body Cosmetics

(253 products)
  • Deodorants & Antiperspirants
  • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Cannaderm Thermolka EXTRA Warming Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml Cannaderm Thermolka EXTRA Warming Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml Cannaderm Thermolka EXTRA Warming Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml Cannaderm Thermolka EXTRA Warming Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml Cannaderm Thermolka EXTRA Warming Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml Cannaderm Thermolka EXTRA Warming Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml

    Cannaderm

    Cannaderm Thermolka EXTRA Warming Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml

    59 reviews
    Regular price €11.29
    Unit price€7.53 /100ml
    View details
  • LLoyd Alpenkrauter Alpine Green Emulsion - 200 ml LLoyd Alpenkrauter Alpine Green Emulsion - 200 ml LLoyd Alpenkrauter Alpine Green Emulsion - 200 ml LLoyd Alpenkrauter Alpine Green Emulsion - 200 ml

    LLoyd

    LLoyd Alpenkrauter Alpine Green Emulsion - 200 ml

    33 reviews
    Regular price €4.29
    Unit price€21.45 /L
    View details
  • Cannaderm Mentholka EXTRA Cooling Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml Cannaderm Mentholka EXTRA Cooling Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml Cannaderm Mentholka EXTRA Cooling Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml Cannaderm Mentholka EXTRA Cooling Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml Cannaderm Mentholka EXTRA Cooling Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml Cannaderm Mentholka EXTRA Cooling Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml Cannaderm Mentholka EXTRA Cooling Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml

    Cannaderm

    Cannaderm Mentholka EXTRA Cooling Gel for Muscle and Joint Pain - 150 ml

    24 reviews
    Regular price €9.99
    Unit price€66.60 /L
    View details
  • Astron Live Bone Oil with Gentian - 100 ml Astron Live Bone Oil with Gentian - 100 ml Astron Live Bone Oil with Gentian - 100 ml Astron Live Bone Oil with Gentian - 100 ml

    Astron

    Astron Live Bone Oil with Gentian - 100 ml

    10 reviews
    Regular price €3.99
    Unit price€3.99 /100ml
    View details
  • Rose of Bulgaria Natural Rose Water - 230 ml

    BioFresh

    Rose of Bulgaria Natural Rose Water - 230 ml

    11 reviews
    Regular price €4.09
    Unit price€1.78 /100ml
    View details
  • Herbamedicus Calendula Balm - 250 ml Herbamedicus Calendula Balm - 250 ml Herbamedicus Calendula Balm - 250 ml Herbamedicus Calendula Balm - 250 ml Herbamedicus Calendula Balm - 250 ml
    Sold out

    Herbamedicus

    Herbamedicus Calendula Balm - 250 ml

    9 reviews
    Regular price €2.29
    Unit price€9.16 /L
    View details
  • Herbamedicus Aloe Vera Gel 50% for Dry Skin - 250 ml Herbamedicus Aloe Vera Gel 50% for Dry Skin - 250 ml Herbamedicus Aloe Vera Gel 50% for Dry Skin - 250 ml

    Herbamedicus

    Herbamedicus Aloe Vera Gel 50% for Dry Skin - 250 ml

    7 reviews
    Regular price €2.29
    Unit price€9.16 /L
    View details
  • Rose of Bulgaria Hand Cream with Co-enzyme Q10 - 50 ml

    BioFresh

    Rose of Bulgaria Hand Cream with Co-enzyme Q10 - 50 ml

    12 reviews
    Regular price €1.99
    Unit price€3.98 /100ml
    View details
  • Najel Prickly Pear Seed Oil - 80 ml
    Sold out

    Najel

    Najel Prickly Pear Seed Oil - 80 ml

    7 reviews
    Regular price €18.99
    Unit price€23.74 /100ml
    View details
  • LLoyd Alpenkrauter Chestnut and Red Grape Leaf Ointment - 200 ml

    LLoyd

    LLoyd Alpenkrauter Chestnut and Red Grape Leaf Ointment - 200 ml

    6 reviews
    Regular price €4.29
    Unit price€21.45 /L
    View details
  • Lacure Alpenkrauter Alpine White Ointment - 200 ml Lacure Alpenkrauter Alpine White Ointment - 200 ml Lacure Alpenkrauter Alpine White Ointment - 200 ml Lacure Alpenkrauter Alpine White Ointment - 200 ml

    LLoyd

    Lacure Alpenkrauter Alpine White Ointment - 200 ml

    5 reviews
    Regular price €3.99
    Unit price€19.95 /L
    View details
  • Rose of Bulgaria Bulgarian Rose Cosmetic Kit

    BioFresh

    Rose of Bulgaria Bulgarian Rose Cosmetic Kit

    9 reviews
    Regular price €6.49
    Unit price
    View details
  • Rose of Bulgaria Rose Body Balm - 330 ml

    BioFresh

    Rose of Bulgaria Rose Body Balm - 330 ml

    9 reviews
    Regular price €4.29
    Unit price€13.00 /L
    View details
  • Rose of Bulgaria Natural Rose Water - 100 ml

    BioFresh

    Rose of Bulgaria Natural Rose Water - 100 ml

    3 reviews
    Regular price €3.89
    Unit price€3.89 /100ml
    View details
  • LLoyd Alpenkrauter Black Claw & Hemp Oil Cream - 200 ml

    LLoyd

    LLoyd Alpenkrauter Black Claw & Hemp Oil Cream - 200 ml

    4 reviews
    Regular price €4.89
    Unit price€24.45 /L
    View details
  • The Face Shop 95% Jeju Aloe Fresh Soothing Gel - 300 ml

    The Face Shop

    The Face Shop 95% Jeju Aloe Fresh Soothing Gel - 300 ml

    4 reviews
    Regular price €3.99
    Unit price€13.30 /L
    View details
  • Cannaderm Thermolka Warming Gel for Muscle and Joint Pain - 250 ml

    Cannaderm

    Cannaderm Thermolka Warming Gel for Muscle and Joint Pain - 250 ml

    7 reviews
    Regular price €10.69
    Unit price€42.76 /L
    View details
  • Hermz Healpsorin Organic Soap - 100 g Hermz Healpsorin Organic Soap - 100 g Hermz Healpsorin Organic Soap - 100 g Hermz Healpsorin Organic Soap - 100 g
    5% off

    Hermz

    Hermz Healpsorin Organic Soap - 100 g

    2 reviews
    Sale price €5.19 Regular price €5.49
    Unit price€5.19 /100g
    View details
  • Herbamedicus Balm with Devil's Claw Extract - 250 ml

    Herbamedicus

    Herbamedicus Balm with Devil's Claw Extract - 250 ml

    2 reviews
    Regular price €2.49
    Unit price€9.96 /L
    View details
  • Rose of Bulgaria Bulgarian Rose Soap + Perfume Cosmetic Kit

    BioFresh

    Rose of Bulgaria Bulgarian Rose Soap + Perfume Cosmetic Kit

    6 reviews
    Regular price €3.99
    Unit price
    View details
  • BioFresh Organic Lavender Liquid Soap - 300 ml BioFresh Organic Lavender Liquid Soap - 300 ml BioFresh Organic Lavender Liquid Soap - 300 ml

    BioFresh

    BioFresh Organic Lavender Liquid Soap - 300 ml

    2 reviews
    Regular price €3.29
    Unit price€10.97 /L
    View details
  • Invex Remedies Antibacterial face and body lotion Ag124 - 200 ml Invex Remedies Antibacterial face and body lotion Ag124 - 200 ml Invex Remedies Antibacterial face and body lotion Ag124 - 200 ml

    Invex Remedies

    Invex Remedies Antibacterial face and body lotion Ag124 - 200 ml

    3 reviews
    Regular price €21.49
    Unit price€107.45 /L
    View details
  • ILLIYOON Moisturising Emulsion with Ceramides for Face and Body - 350 ml ILLIYOON Moisturising Emulsion with Ceramides for Face and Body - 350 ml ILLIYOON Moisturising Emulsion with Ceramides for Face and Body - 350 ml

    ILLIYOON

    ILLIYOON Moisturising Emulsion with Ceramides for Face and Body - 350 ml

    6 reviews
    Regular price €19.99
    Unit price€57.11 /L
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 11
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 11
  • Next

Embrace Complete Body Care with Premium Body Cosmetics

At Medpak, we believe that true self-care extends beyond facial treatments. Our curated selection of body cosmetics is designed to nourish, protect, and enhance your skin from head to toe. Discover the transformative power of comprehensive body care and experience the difference in how you look and feel.

The Importance of Body Cosmetics in Your Skincare Routine

While facial care is crucial, neglecting the rest of your body can lead to dry, sagging, and lackluster skin. Our body cosmetics address these concerns, helping you achieve:

  • Improved skin elasticity and firmness
  • Enhanced protection against environmental stressors
  • A radiant, healthy-looking complexion all over
  • Increased resilience of often-neglected areas like the décolletage and bust

Essential Body Cosmetics for a Complete Skincare Routine

1. Nourishing Soaps and Cleansers

Start your body care routine with our selection of moisturizing soaps and cleansers. Choose from:

  • Liquid body washes for a luxurious cleansing experience
  • Traditional bar soaps enriched with nourishing ingredients
  • Aromatherapeutic formulations for a spa-like experience
  • Marseilles and Aleppo soaps with laurel oil for deep cleansing and nourishment

2. Exfoliating Body Scrubs

Reveal smoother, more radiant skin with our range of body scrubs:

  • Sugar scrubs for gentle exfoliation and moisturization
  • Salt scrubs for deeper exfoliation and detoxification
  • Enzyme scrubs for sensitive skin

Use these 1-2 times a week to remove dead skin cells, reduce blemishes, and enhance the absorption of other body cosmetics.

3. Moisturizing Body Lotions, Creams, and Oils

Complete your body care routine with our hydrating formulations:

  • Lightweight body lotions for daily use
  • Rich body creams for intense hydration
  • Nourishing body oils for deep moisturization
  • Specialized treatments for extremely dry skin
  • Illuminating creams for a healthy summer glow

These products create a protective barrier, lock in moisture, and address specific skin concerns like tightening and brightening.

Tailoring Your Body Care Routine

At Medpak, we understand that everyone's skin is unique. Our diverse range of body cosmetics allows you to create a personalized routine that addresses your specific needs and preferences. Whether you're looking for intense hydration, firming effects, or a luminous glow, our collection has the perfect products for you.

Why Choose Medpak for Your Body Cosmetics?

When you shop with Medpak, you're choosing:

  • High-quality, carefully selected body care products
  • A range of options to suit all skin types and concerns
  • Products that combine effective skincare with luxurious experiences
  • Expert curation based on the latest skincare innovations

Explore our comprehensive Body Cosmetics collection and discover the perfect products to elevate your body care routine. From cleansing to exfoliating and moisturizing, Medpak has everything you need to achieve healthy, radiant skin from head to toe.

Invest in your skin's health and appearance with Medpak's premium selection of body cosmetics. Transform your daily body care routine into a luxurious ritual that nourishes both your skin and your senses. Start your journey to total body wellness today!

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart