Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Amino Acids
  4. L-Arginine

L-Arginine

(37 products)
  • L-Arginine
  • L-Carnitine
  • L-Carnosine
  • L-Citrulline
  • L-Glutathione
  • L-Glutamine
  • L-Lysine
  • L-Proline
  • L-Theanine
  • L-Tryptophan
  • L-Tyrosine
  • N-Acetyl Cysteine (NAC)
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Swanson L-Arginine - Maximum Strength 850 mg - 90 Capsules Swanson L-Arginine - Maximum Strength 850 mg - 90 Capsules Swanson L-Arginine - Maximum Strength 850 mg - 90 Capsules Swanson L-Arginine - Maximum Strength 850 mg - 90 Capsules

    Swanson

    Swanson L-Arginine - Maximum Strength 850 mg - 90 Capsules

    10 reviews
    Regular price €8.39
    Unit price€0.09 each
    View details
  • Swanson L-Arginine 500 mg - 100 Capsules Swanson L-Arginine 500 mg - 100 Capsules Swanson L-Arginine 500 mg - 100 Capsules Swanson L-Arginine 500 mg - 100 Capsules

    Swanson

    Swanson L-Arginine 500 mg - 100 Capsules

    6 reviews
    Regular price €6.29
    Unit price€0.06 each
    View details
  • Now Foods Tri-Amino (L-Arginine, L-Ornithine, L-Lysine) - 120 Capsules Now Foods Tri-Amino (L-Arginine, L-Ornithine, L-Lysine) - 120 Capsules Now Foods Tri-Amino (L-Arginine, L-Ornithine, L-Lysine) - 120 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Tri-Amino (L-Arginine, L-Ornithine, L-Lysine) - 120 Capsules

    No reviews
    Regular price €17.59
    Unit price€0.15 each
    View details
  • Aliness L-Arginine 800 mg - 100 Veg Capsules Aliness L-Arginine 800 mg - 100 Veg Capsules Aliness L-Arginine 800 mg - 100 Veg Capsules

    Aliness

    Aliness L-Arginine 800 mg - 100 Veg Capsules

    1 review
    Regular price €8.99
    Unit price€0.09 each
    View details
  • Now Foods L-Arginine 500 mg - 250 Veg Capsules Now Foods L-Arginine 500 mg - 250 Veg Capsules Now Foods L-Arginine 500 mg - 250 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods L-Arginine 500 mg - 250 Veg Capsules

    8 reviews
    Regular price €18.99
    Unit price€0.08 each
    View details
  • Now Foods Arginine & Citrulline - 120 Capsules Now Foods Arginine & Citrulline - 120 Capsules Now Foods Arginine & Citrulline - 120 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Arginine & Citrulline - 120 Capsules

    1 review
    Regular price €17.19
    Unit price€0.14 each
    View details
  • Olimp ArgiPower 1500 Mega Caps - 120 Capsules Olimp ArgiPower 1500 Mega Caps - 120 Capsules

    Olimp

    Olimp ArgiPower 1500 Mega Caps - 120 Capsules

    1 review
    Regular price €17.69
    Unit price€0.15 each
    View details
  • Swanson L-Arginine & L-Ornithine - 100 Capsules Swanson L-Arginine & L-Ornithine - 100 Capsules

    Swanson

    Swanson L-Arginine & L-Ornithine - 100 Capsules

    1 review
    Regular price €13.39
    Unit price€0.13 each
    View details
  • Real Pharm CitruArgin, Orange - 300 g

    Real Pharm

    Real Pharm CitruArgin, Orange - 300 g

    1 review
    Regular price €10.89
    Unit price€36.30 /kg
    View details
  • Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Hard Candy - 300 g Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Hard Candy - 300 g

    Trec Nutrition

    Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Hard Candy - 300 g

    No reviews
    Regular price €26.39
    Unit price€87.97 /kg
    View details
  • Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Grapefruit-Lime - 300 g Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Grapefruit-Lime - 300 g

    Trec Nutrition

    Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Grapefruit-Lime - 300 g

    No reviews
    Regular price €26.39
    Unit price€87.97 /kg
    View details
  • Now Foods L-Arginine 500 mg - 100 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods L-Arginine 500 mg - 100 Veg Capsules

    No reviews
    Regular price €8.69
    Unit price€0.09 each
    View details
  • Now Foods L-Arginine 1000 mg - 120 Tablets

    Now Foods

    Now Foods L-Arginine 1000 mg - 120 Tablets

    No reviews
    Regular price €20.19
    Unit price€0.20 each
    View details
  • Now Foods Amino Acid Complete - 120 Capsules Now Foods Amino Acid Complete - 120 Capsules Now Foods Amino Acid Complete - 120 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Amino Acid Complete - 120 Capsules

    No reviews
    Regular price €13.99
    Unit price€0.12 each
    View details
  • Laborell L-arginine 1200 mg + Vitamins B6, B9, B12 - 90 Capsules

    Laborell

    Laborell L-arginine 1200 mg + Vitamins B6, B9, B12 - 90 Capsules

    3 reviews
    Regular price €13.39
    Unit price€0.15 each
    View details
  • Real Pharm CitruArgin, Strawberry-Watermelon - 300 g
    Sold out

    Real Pharm

    Real Pharm CitruArgin, Strawberry-Watermelon - 300 g

    No reviews
    Regular price €11.09
    Unit price€36.97 /kg
    View details
  • Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Tropical - 300 g Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Tropical - 300 g

    Trec Nutrition

    Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Tropical - 300 g

    No reviews
    Regular price €26.39
    Unit price€87.97 /kg
    View details
  • Real Pharm CitruArgin, Strawberry - 300 g
    5% off

    Real Pharm

    Real Pharm CitruArgin, Strawberry - 300 g

    No reviews
    Sale price €10.44 Regular price €10.99
    Unit price€34.80 /kg
    View details
  • Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Bubble Gum - 300 g Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Bubble Gum - 300 g

    Trec Nutrition

    Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Bubble Gum - 300 g

    No reviews
    Regular price €26.39
    Unit price€87.97 /kg
    View details
  • Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Forest Fruits - 300 g Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Forest Fruits - 300 g

    Trec Nutrition

    Trec Nutrition Boogieman Pre-Workout, Forest Fruits - 300 g

    1 review
    Regular price €26.79
    Unit price€89.30 /kg
    View details
  • BioTech USA AAKG 1000 - 100 Tablets

    BioTech USA

    BioTech USA AAKG 1000 - 100 Tablets

    No reviews
    Regular price €18.49
    Unit price€0.18 each
    View details
  • BioTech USA GH Hormone Regulator - 120 Capsules
    20% off

    BioTech USA

    BioTech USA GH Hormone Regulator - 120 Capsules

    1 review
    Sale price €15.92 Regular price €19.90
    Unit price
    View details
  • Solgar L-Arginine - 90 Tablets Solgar L-Arginine - 90 Tablets Solgar L-Arginine - 90 Tablets Solgar L-Arginine - 90 Tablets Solgar L-Arginine - 90 Tablets Solgar L-Arginine - 90 Tablets
    Sold out

    Solgar

    Solgar L-Arginine - 90 Tablets

    No reviews
    Regular price €29.99
    Unit price€0.33 each
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 2
  • 1
  • 2
  • Next

L-Arginine: The Versatile Amino Acid for Health and Performance

L-Arginine, a semi-essential amino acid, has gained significant attention in the health and fitness world. While our bodies can produce L-Arginine, external supplementation is often necessary to meet optimal levels, especially for athletes and those with specific health concerns. This comprehensive guide explores the multifaceted benefits of L-Arginine, from enhancing athletic performance to supporting cardiovascular health and beyond.

L-Arginine: A Powerhouse for Athletes

L-Arginine has become a go-to supplement for athletes, particularly bodybuilders and endurance sportspeople. Its popularity stems from its crucial role in promoting muscle growth and enhancing physical performance. Here's how L-Arginine benefits athletes:

  • Nitric Oxide Production: L-Arginine is a precursor to nitric oxide (NO), a molecule that dilates blood vessels. This vasodilation effect improves blood flow and nutrient delivery to muscles, enhancing performance and recovery.
  • Muscle Growth: By increasing blood flow to muscle tissues, L-Arginine supports muscle protein synthesis, potentially leading to greater muscle mass and strength gains.
  • Endurance Enhancement: The improved blood flow from L-Arginine supplementation may delay fatigue during intense workouts, allowing athletes to train harder and longer.
  • Recovery Support: L-Arginine's role in promoting blood flow can aid in post-workout recovery by facilitating the removal of metabolic waste products from muscles.

For athletes looking to enhance their performance naturally, L-Arginine supplements can be a valuable addition to their regimen. You can explore our range of L-Arginine supplements to find the right product for your fitness goals.

L-Arginine and Cardiovascular Health

Beyond its benefits for athletes, L-Arginine plays a crucial role in supporting cardiovascular health. Its ability to promote nitric oxide production has far-reaching implications for heart and circulatory system health:

  • Blood Pressure Regulation: L-Arginine may help lower blood pressure by relaxing blood vessels, potentially benefiting those with hypertension.
  • Improved Circulation: The vasodilating effect of L-Arginine can enhance overall circulation, benefiting individuals with peripheral artery disease or other circulatory issues.
  • Heart Health Support: Some studies suggest that L-Arginine supplementation may benefit individuals with heart failure or coronary artery disease by improving blood flow to the heart.
  • Cholesterol Management: L-Arginine may help reduce LDL (bad) cholesterol levels, contributing to better overall cardiovascular health.

It's important to note that while L-Arginine shows promise for cardiovascular health, individuals with existing heart conditions should consult a healthcare professional before starting any new supplement regimen.

Additional Health Benefits of L-Arginine

The versatility of L-Arginine extends beyond athletic performance and heart health. This amino acid contributes to various bodily functions, offering a range of potential health benefits:

  • Wound Healing: L-Arginine plays a role in collagen synthesis, which is crucial for wound healing and tissue repair.
  • Immune Function: Some research suggests that L-Arginine may enhance immune system function, potentially helping the body fight off infections more effectively.
  • Kidney Function: L-Arginine may support kidney health by improving blood flow to these vital organs.
  • Anti-Aging Properties: The antioxidant properties of L-Arginine may help combat free radicals, potentially slowing down cellular aging processes.
  • Growth Hormone Production: L-Arginine may stimulate the release of growth hormone, which can benefit overall health and body composition.

L-Arginine and Male Vitality

L-Arginine has gained recognition as a natural remedy for male potency and reproductive health. Its benefits in this area include:

  • Erectile Function: By promoting nitric oxide production and improving blood flow, L-Arginine may help alleviate mild to moderate erectile dysfunction.
  • Sperm Health: Some studies suggest that L-Arginine may improve sperm quality and motility, potentially benefiting male fertility.
  • Libido Enhancement: While more research is needed, some men report improved libido with L-Arginine supplementation.

For men interested in natural solutions for reproductive health, our Men's Health collection offers a range of L-Arginine and other beneficial supplements.

Incorporating L-Arginine into Your Health Regimen

While L-Arginine can be found in protein-rich foods like meat, fish, and dairy, supplementation may be necessary to achieve therapeutic doses. When considering L-Arginine supplements, keep these points in mind:

  • Consult with a healthcare professional before starting any new supplement, especially if you have pre-existing health conditions.
  • Start with a lower dose and gradually increase to assess your body's response.
  • For athletic performance, consider taking L-Arginine before workouts to maximize its benefits.
  • Combine L-Arginine with a balanced diet and regular exercise for optimal results.

L-Arginine's diverse benefits make it a valuable supplement for many individuals, from athletes seeking performance enhancement to those looking to support their cardiovascular health or overall well-being. By understanding its potential and using it responsibly, you can harness the power of this remarkable amino acid to support your health and fitness goals.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart