Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Home
  3. Sauna Accessories
  4. Sauna Essential Oil

Sauna Essential Oil

(20 products)
  • Sauna Essential Oil
  • Sauna Tools & Equipment
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Bilovit Eucalyptus Essential Oil - 10 ml Bilovit Eucalyptus Essential Oil - 10 ml Bilovit Eucalyptus Essential Oil - 10 ml

    Bilovit

    Bilovit Eucalyptus Essential Oil - 10 ml

    1 review
    Regular price €2.39
    Unit price€2.39 /10ml
    View details
  • Bilovit Eucalyptus Essential Oil - 30 ml Bilovit Eucalyptus Essential Oil - 30 ml Bilovit Eucalyptus Essential Oil - 30 ml Bilovit Eucalyptus Essential Oil - 30 ml Bilovit Eucalyptus Essential Oil - 30 ml

    Bilovit

    Bilovit Eucalyptus Essential Oil - 30 ml

    2 reviews
    Regular price €6.39
    Unit price€6.39 /10ml
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Lavender - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Lavender - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Lavender - 250 ml

    No reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Eucalyptus Lemon - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Eucalyptus Lemon - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Eucalyptus Lemon - 250 ml

    No reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Bergamot - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Bergamot - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Bergamot - 250 ml

    No reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Palo Santo - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Palo Santo - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Palo Santo - 250 ml

    No reviews
    Sale price €7.19 Regular price €9.59
    Unit price€28.76 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Eucalyptus - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Eucalyptus - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Eucalyptus - 250 ml

    No reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Cedar - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Cedar - 250 ml
    Sold out

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Cedar - 250 ml

    1 review
    Regular price €7.99
    Unit price€31.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Pine - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Pine - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Pine - 250 ml

    No reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Tangerine - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Tangerine - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Tangerine - 250 ml

    No reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Peppermint - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Peppermint - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Peppermint - 250 ml

    No reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Fir - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Fir - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Fir - 250 ml

    No reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Lemongrass - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Lemongrass - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Lemongrass - 250 ml

    1 review
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Birch - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Birch - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Birch - 250 ml

    2 reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Melissa - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Melissa - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Melissa - 250 ml

    1 review
    Sale price €7.19 Regular price €9.59
    Unit price€28.76 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Orange - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Orange - 250 ml

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Orange - 250 ml

    No reviews
    Regular price €7.99
    Unit price€31.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Spruce - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Spruce - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Spruce - 250 ml

    No reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Tea Tree - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Tea Tree - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Tea Tree - 250 ml

    No reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Naturalne Aromaty Essential Oil Mint - 10 ml Naturalne Aromaty Essential Oil Mint - 10 ml
    5% off

    Naturalne Aromaty

    Naturalne Aromaty Essential Oil Mint - 10 ml

    No reviews
    Sale price €3.59 Regular price €3.79
    Unit price€3.59 /10ml
    View details
  • Bilovit Lemon Eucalyptus Essential Oil - 1000 ml
    Sold out

    Bilovit

    Bilovit Lemon Eucalyptus Essential Oil - 1000 ml

    No reviews
    Regular price €156.09
    Unit price€156.09 /L
    View details

Sauna Essential Oils for Therapeutic Aromatherapy Experience

Enhance your sauna sessions with Medpak's specialized collection of sauna essential oils and emulsions. With our decade of experience in wellness products, we offer carefully selected aromatic products designed specifically for high-temperature environments. From pure essential oils to ready-to-use emulsions, our collection transforms your sauna into a therapeutic sanctuary that combines traditional heat therapy with the healing power of natural aromatherapy.

Pure Essential Oils for Authentic Sauna Aromatherapy

Experience the concentrated power of pure essential oils specially selected for sauna use. Our collection features high-quality oils that maintain their therapeutic properties in high-heat environments while releasing their beneficial compounds through steam and vapor. These concentrated oils provide exceptional value through their potency, requiring only small amounts to create powerful aromatic experiences that enhance both relaxation and respiratory wellness.

Our essential oil selection includes versatile options for different therapeutic needs:

  • Eucalyptus oil in multiple sizes for respiratory support and invigorating sauna sessions
  • Concentrated formulations that provide extended use and excellent value per session
  • Professional-grade oils suitable for both personal and commercial sauna applications

Ready-to-Use Sauna Emulsions

Simplify your sauna aromatherapy with our comprehensive range of pre-formulated sauna emulsions that dissolve easily in sauna water. These convenient formulations eliminate the guesswork of dilution while providing consistent, therapeutic results in every session. Each emulsion combines multiple aromatic compounds for complex scent profiles that evolve beautifully in the heat and humidity of sauna environments.

Our extensive emulsion collection offers scents for every preference and wellness goal. Forest-inspired options like cedar, pine, fir, spruce, and birch bring the rejuvenating essence of Nordic forests into your sauna. Citrus varieties including bergamot, tangerine, orange, and lemon eucalyptus provide uplifting, energizing experiences that refresh both body and mind.

Therapeutic Scent Categories

Different aromatic profiles provide distinct therapeutic benefits that enhance specific aspects of sauna wellness. Respiratory-supporting scents like eucalyptus, tea tree, and peppermint help clear airways and support breathing during heat therapy. Calming aromatics such as lavender and melissa promote deep relaxation and stress reduction, perfect for evening sauna sessions that prepare the body and mind for restful sleep.

Exotic and unique scents like palo santo offer spiritual and meditative qualities that transform sauna sessions into mindful wellness practices. These carefully selected aromatics provide authentic experiences that connect modern sauna users with traditional therapeutic practices from various cultures around the world.

Forest and Wood-Inspired Aromatics

Embrace the traditional Nordic sauna experience with our extensive collection of forest-themed emulsions that capture the essence of natural woodland environments. These authentic scents including cedar, pine, fir, spruce, and birch create immersive experiences that transport you to pristine forest settings while supporting respiratory wellness through their natural properties.

Wood-inspired aromatics offer several therapeutic advantages:

  • Natural decongestant properties that support clear breathing during heat therapy
  • Grounding, earth-connected scents that promote mental clarity and stress reduction
  • Traditional Nordic authenticity that honors centuries of sauna cultural heritage

Refreshing Citrus and Herbal Blends

Energize your sauna experience with our selection of citrus and herbal emulsions that provide uplifting, refreshing aromatherapy benefits. These bright, clean scents including bergamot, tangerine, orange, and lemongrass create invigorating sessions that boost mood and energy while supporting mental clarity and focus.

Herbal options like melissa (lemon balm) offer gentle, balancing properties that support both relaxation and gentle stimulation. These versatile scents work particularly well for morning or midday sauna sessions when you want to feel refreshed and energized rather than deeply relaxed.

Professional-Grade Concentrations

Our essential oils and emulsions are formulated at professional concentrations that ensure therapeutic effectiveness while providing excellent value. The potent formulations mean that small amounts create powerful aromatic experiences, making each bottle last through many sauna sessions. Bulk options accommodate frequent users and commercial applications where consistent quality and value are essential.

Professional-grade formulations also ensure consistent results across different sauna types and sizes. Whether you're using a home sauna or a larger commercial installation, our products deliver reliable aromatic intensity and therapeutic benefits that meet professional standards for sauna aromatherapy.

Safe High-Temperature Applications

All products in our sauna aromatherapy collection are specifically formulated for safe use in high-temperature, high-humidity environments. These specialized formulations maintain their therapeutic properties and aromatic integrity under sauna conditions while ensuring safe application methods that maximize benefits without compromising user safety.

The products dissolve easily in sauna water and distribute evenly through steam, providing consistent aromatic experiences throughout your session. The carefully balanced formulations ensure that scents remain pleasant and therapeutic rather than overwhelming, even in enclosed sauna spaces.

Quality and Purity Standards

At Medpak, we maintain rigorous quality standards for all sauna aromatherapy products, ensuring they meet the demanding requirements of therapeutic applications. Our oils and emulsions are selected for their purity, potency, and safety in high-heat environments. This commitment to quality has earned us the trust of sauna enthusiasts across Europe, including Germany, Lithuania, Netherlands, Italy, Slovakia, and the UK.

Complete Your Sauna Wellness Experience

Create a comprehensive approach to sauna therapy with complementary products from our range. Enhance your aromatherapy with our traditional sauna accessories for proper application and timing. Support your wellness routine with our pure essential oils for home aromatherapy applications. For complete relaxation, explore our sleep support collection to extend the calming benefits of your sauna sessions.

Discover authentic sauna aromatherapy that transforms heat therapy into a multi-sensory wellness experience. Experience the Medpak difference where traditional sauna practices meet therapeutic innovation in every aromatic product we offer.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart