Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Sports
  3. Healthy Foods for Athletes

Healthy Foods for Athletes

(36 products)
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Ostrovit MCT Oil, natural - 500 ml Ostrovit MCT Oil, natural - 500 ml Ostrovit MCT Oil, natural - 500 ml Ostrovit MCT Oil, natural - 500 ml
    Sold out
    10% off

    Ostrovit

    Ostrovit MCT Oil, natural - 500 ml

    9 reviews
    Sale price €8.99 Regular price €9.99
    Unit price€17.98 /L
    View details
  • Vitaler's MCT Coconut Oil - 500 ml Vitaler's MCT Coconut Oil - 500 ml Vitaler's MCT Coconut Oil - 500 ml Vitaler's MCT Coconut Oil - 500 ml

    Vitaler's

    Vitaler's MCT Coconut Oil - 500 ml

    6 reviews
    Regular price €11.19
    Unit price€22.38 /L
    View details
  • Now Foods Berberine Glucose Support - 90 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Berberine Glucose Support - 90 Capsules

    4 reviews
    Regular price €32.09
    Unit price€0.36 each
    View details
  • BeKeto MCT Oil Pure C8, Pure Caprylic Acid Triglyceride Oil - 1000 ml

    BeKeto

    BeKeto MCT Oil Pure C8, Pure Caprylic Acid Triglyceride Oil - 1000 ml

    12 reviews
    Regular price €37.49
    Unit price€37.49 /L
    View details
  • Swanson Caprylic Acid 600 mg - 60 Softgels Swanson Caprylic Acid 600 mg - 60 Softgels Swanson Caprylic Acid 600 mg - 60 Softgels Swanson Caprylic Acid 600 mg - 60 Softgels

    Swanson

    Swanson Caprylic Acid 600 mg - 60 Softgels

    4 reviews
    Regular price €8.99
    Unit price€0.15 each
    View details
  • Vitaler's Natural MCT Oil - 500 ml Vitaler's Natural MCT Oil - 500 ml Vitaler's Natural MCT Oil - 500 ml Vitaler's Natural MCT Oil - 500 ml

    Vitaler's

    Vitaler's Natural MCT Oil - 500 ml

    4 reviews
    Regular price €9.99
    Unit price€19.98 /L
    View details
  • Aliness Caprylic Acid (60% C8) 600 mg - 90 Capsules

    Aliness

    Aliness Caprylic Acid (60% C8) 600 mg - 90 Capsules

    2 reviews
    Regular price €9.79
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Activlab Super Green Food, Blackcurrant-Cranberry - 300 g

    Activlab

    Activlab Super Green Food, Blackcurrant-Cranberry - 300 g

    4 reviews
    Regular price €12.89
    Unit price€42.97 /kg
    View details
  • BeKeto MCT Oil Pure C8, Pure Caprylic Acid Triglyceride Oil - 500 ml BeKeto MCT Oil Pure C8, Pure Caprylic Acid Triglyceride Oil - 500 ml BeKeto MCT Oil Pure C8, Pure Caprylic Acid Triglyceride Oil - 500 ml BeKeto MCT Oil Pure C8, Pure Caprylic Acid Triglyceride Oil - 500 ml

    BeKeto

    BeKeto MCT Oil Pure C8, Pure Caprylic Acid Triglyceride Oil - 500 ml

    No reviews
    Regular price €22.99
    Unit price€45.98 /L
    View details
  • Activlab Super Green Food, Apple - 300 g

    Activlab

    Activlab Super Green Food, Apple - 300 g

    No reviews
    Regular price €12.89
    Unit price€42.97 /kg
    View details
  • Now Foods MCT Oil Liquid - 946 ml Now Foods MCT Oil Liquid - 946 ml Now Foods MCT Oil Liquid - 946 ml

    Now Foods

    Now Foods MCT Oil Liquid - 946 ml

    No reviews
    Regular price €24.99
    Unit price€26.42 /L
    View details
  • BeKeto MCT Oil Pure C8 + C10 - 100 ml

    BeKeto

    BeKeto MCT Oil Pure C8 + C10 - 100 ml

    No reviews
    Regular price €5.09
    Unit price€50.90 /L
    View details
  • Osavi MCT Oil 1000 mg - 180 Capsules Osavi MCT Oil 1000 mg - 180 Capsules Osavi MCT Oil 1000 mg - 180 Capsules

    Osavi

    Osavi MCT Oil 1000 mg - 180 Capsules

    2 reviews
    Regular price €18.49
    Unit price€0.10 each
    View details
  • BeKeto MCT Oil Powder, Unflavoured - 100 g

    BeKeto

    BeKeto MCT Oil Powder, Unflavoured - 100 g

    No reviews
    Regular price €28.49
    Unit price€94.97 /kg
    View details
  • Trec Endurance Energy Gel, Multivitamin - 40 g

    Trec Nutrition

    Trec Endurance Energy Gel, Multivitamin - 40 g

    No reviews
    Regular price €1.69
    Unit price€42.25 /kg
    View details
  • Alce Nero Passata Tomato Sauce BIO - 500 g

    Alce Nero

    Alce Nero Passata Tomato Sauce BIO - 500 g

    No reviews
    Regular price €2.79
    Unit price€5.58 /kg
    View details
  • BioTech USA Energy Gel Pro, Orange - 40 g

    BioTech USA

    BioTech USA Energy Gel Pro, Orange - 40 g

    No reviews
    Regular price €2.19
    Unit price€54.75 /kg
    View details
  • BeKeto MCT Oil Powder, Natural Chocolate - 300 g
    5% off

    BeKeto

    BeKeto MCT Oil Powder, Natural Chocolate - 300 g

    No reviews
    Sale price €28.49 Regular price €29.99
    Unit price€94.97 /kg
    View details
  • Trec Endurance Energy Gel, Orange - 40 g

    Trec Nutrition

    Trec Endurance Energy Gel, Orange - 40 g

    No reviews
    Regular price €1.69
    Unit price€42.25 /kg
    View details
  • BeKeto MCT Oil Powder, French Vanilla - 300 g

    BeKeto

    BeKeto MCT Oil Powder, French Vanilla - 300 g

    No reviews
    Regular price €29.99
    Unit price€99.97 /kg
    View details
  • Trec Endurance Energy Gel, Forest Fruits - 40 g

    Trec Nutrition

    Trec Endurance Energy Gel, Forest Fruits - 40 g

    No reviews
    Regular price €1.99
    Unit price€49.75 /kg
    View details
  • BeKeto Collagen MCT Powder, Tropical Coconut & White Chocolate - 300 g

    BeKeto

    BeKeto Collagen MCT Powder, Tropical Coconut & White Chocolate - 300 g

    No reviews
    Regular price €26.49
    Unit price€88.30 /kg
    View details
  • Aura Herbals Coco Fuel, MCT Oil 2000 mg - 100 Capsules Aura Herbals Coco Fuel, MCT Oil 2000 mg - 100 Capsules
    30% off

    Aura Herbals

    Aura Herbals Coco Fuel, MCT Oil 2000 mg - 100 Capsules

    No reviews
    Sale price €7.09 Regular price €10.19
    Unit price€0.07 each
    View details
  • Previous
  • Page 1 / 2
  • 1
  • 2
  • Next

Healthy Foods for Athletes: Fueling Peak Performance

At Medpak, we understand that optimal nutrition is crucial for athletic success. Our range of healthy foods for athletes is designed to support your fitness goals, enhance performance, and aid recovery. Discover how our functional foods can complement your workout plan and help you achieve your athletic potential.

The Importance of Functional Foods for Athletes

Functional foods are specifically tailored to meet the high energy demands of physically active individuals. They offer a perfect balance of macronutrients and essential micronutrients, supporting:

  • Muscle development and recovery
  • Enhanced energy levels during workouts
  • Improved endurance and stamina
  • Optimal metabolic function

Key Categories of Healthy Foods for Athletes

1. Protein Bars

Our protein bars offer a convenient source of high-quality protein, essential for muscle recovery and growth. They're perfect for:

  • Pre or post-workout nutrition
  • On-the-go snacking
  • Supplementing protein intake between meals

2. Low-Calorie Sweeteners and Condiments

Maintain a balanced diet without sacrificing flavor. Our range includes:

  • Zero-calorie sweeteners
  • Low-glycemic index jams and sauces
  • Protein-enriched condiments

3. Healthy Fats

Optimize your nutrition with our selection of healthy fats:

  • MCT oils for quick energy
  • Omega-3 and omega-6 rich products
  • Nut-based oils and butters

4. Nut Butters and Protein Creams

Indulge in nutrient-dense spreads that support your athletic goals:

  • Protein-packed nut butters
  • Vitamin and mineral-rich spreads
  • Low-sugar, high-protein dessert alternatives

Nutritional Recommendations for Athletes

To maximize the benefits of our healthy foods for athletes, consider these key nutritional principles:

  • Balanced Macronutrients: Ensure a proper mix of proteins, carbohydrates, and healthy fats
  • Adequate Hydration: Support performance with our isotonic drinks
  • Micronutrient Focus: Incorporate a variety of nutrient-dense foods
  • Whole Food Foundation: Base your diet on minimally processed, nutrient-rich options

Customizing Your Athletic Nutrition Plan

Every athlete's nutritional needs are unique. Factors such as:

  • Training intensity and duration
  • Specific sport requirements
  • Individual body composition goals
  • Personal dietary preferences

All play a role in determining the ideal nutrition strategy. While our products offer a solid foundation for athletic nutrition, we recommend consulting with a qualified nutritionist or dietician for personalized advice.

Elevate Your Athletic Performance with Medpak

Our range of healthy foods for athletes is designed to support your journey towards peak performance. Whether you're a professional athlete or a fitness enthusiast, our functional foods can help you reach your goals.

Explore our collection today and fuel your body with the nutrition it deserves. Remember, great athletic achievements start with proper nutrition!

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart