Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Bio-D
Bio-D

Bio-D

(12 products)
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Bio-D Nappy Fresh Antibacterial Powder Additive for Nappy Washing - 500 g Bio-D Nappy Fresh Antibacterial Powder Additive for Nappy Washing - 500 g

    Bio-D

    Bio-D Nappy Fresh Antibacterial Powder Additive for Nappy Washing - 500 g

    No reviews
    Regular price €7.49
    Unit price€14.98 /kg
    View details
  • Bio-D Laundry Bleach - 400 g Bio-D Laundry Bleach - 400 g Bio-D Laundry Bleach - 400 g Bio-D Laundry Bleach - 400 g

    Bio-D

    Bio-D Laundry Bleach - 400 g

    No reviews
    Regular price €4.29
    Unit price€10.73 /kg
    View details
  • Bio-D Hypoallergenic Washing Powder - 2 kg

    Bio-D

    Bio-D Hypoallergenic Washing Powder - 2 kg

    No reviews
    Regular price €17.79
    Unit price€8.90 /kg
    View details
  • Bio-D Washing Powder Hypoallergenic - 1 kg

    Bio-D

    Bio-D Washing Powder Hypoallergenic - 1 kg

    No reviews
    Regular price €9.49
    Unit price€9.49 /kg
    View details
  • Bio-D Fragrance Free Washing Up Liquid - 5 L Bio-D Fragrance Free Washing Up Liquid - 5 L Bio-D Fragrance Free Washing Up Liquid - 5 L Bio-D Fragrance Free Washing Up Liquid - 5 L

    Bio-D

    Bio-D Fragrance Free Washing Up Liquid - 5 L

    No reviews
    Regular price €23.69
    Unit price€4.74 /L
    View details
  • Bio-D Fabric Conditioner Fragrance Free - 1 L Bio-D Fabric Conditioner Fragrance Free - 1 L Bio-D Fabric Conditioner Fragrance Free - 1 L Bio-D Fabric Conditioner Fragrance Free - 1 L

    Bio-D

    Bio-D Fabric Conditioner Fragrance Free - 1 L

    No reviews
    Regular price €6.49
    Unit price€6.49 /L
    View details
  • Bio-D Laundry Liquid Fragrance Free Non Bio - 1 L Bio-D Laundry Liquid Fragrance Free Non Bio - 1 L

    Bio-D

    Bio-D Laundry Liquid Fragrance Free Non Bio - 1 L

    No reviews
    Regular price €11.99
    Unit price€11.99 /L
    View details
  • Bio-D Hypoallergenic Concentrated Toilet Cleaner - 750 ml

    Bio-D

    Bio-D Hypoallergenic Concentrated Toilet Cleaner - 750 ml

    No reviews
    Regular price €5.79
    Unit price€7.72 /L
    View details
  • Bio-D Fabric Conditioner Fresh Juniper - 1 L Bio-D Fabric Conditioner Fresh Juniper - 1 L
    6% off

    Bio-D

    Bio-D Fabric Conditioner Fresh Juniper - 1 L

    No reviews
    Sale price €6.79 Regular price €7.19
    Unit price€6.79 /L
    View details
  • Bio-D Glass & Mirror Cleaner - 500 ml Bio-D Glass & Mirror Cleaner - 500 ml Bio-D Glass & Mirror Cleaner - 500 ml

    Bio-D

    Bio-D Glass & Mirror Cleaner - 500 ml

    No reviews
    Regular price €5.59
    Unit price€11.18 /L
    View details
  • Bio-D All Purpose Sanitiser - 5 L Bio-D All Purpose Sanitiser - 5 L Bio-D All Purpose Sanitiser - 5 L Bio-D All Purpose Sanitiser - 5 L
    Sold out

    Bio-D

    Bio-D All Purpose Sanitiser - 5 L

    No reviews
    Regular price €19.99
    Unit price€4.00 /L
    View details
  • Bio-D Fabric Conditioner Lavender - 1 L Bio-D Fabric Conditioner Lavender - 1 L
    5% off

    Bio-D

    Bio-D Fabric Conditioner Lavender - 1 L

    No reviews
    Sale price €6.89 Regular price €7.29
    Unit price€6.89 /L
    View details

Bio-D is a British eco-cleaning brand that has been producing effective, environmentally responsible household products since 1989. Committed to sustainability without compromise, Bio-D creates powerful cleaning solutions that are vegan, cruelty-free, and gentle on the planet while tough on dirt.

Cleaning with Conscience

Bio-D was founded on the belief that household cleaning shouldn't harm the environment. Every product is formulated using plant-based, biodegradable ingredients that break down safely after use. The brand avoids synthetic fragrances, optical brighteners, and other unnecessary chemicals, proving that eco-friendly cleaning can be just as effective as conventional alternatives. All products are made in the UK using renewable energy.

Bio-D Products at Medpak

At Medpak, we offer Bio-D's comprehensive eco-cleaning range. For laundry, find Laundry Liquid in Fragrance Free for sensitive households, plus Fabric Conditioners in Fragrance Free, Fresh Juniper, and Lavender options. The Laundry Bleach provides oxygen-based whitening, while Nappy Fresh Antibacterial Powder addresses cloth diaper care. Washing Powder Hypoallergenic offers another laundry solution.

For general cleaning, the All Purpose Sanitiser tackles multiple surfaces, while the Glass & Mirror Cleaner delivers streak-free shine. These concentrated formulas offer excellent value while reducing plastic waste through larger, economical sizes available up to 5L. Perfect for eco-conscious households.

Why Choose Bio-D

Bio-D has earned its reputation through decades of genuine environmental commitment backed by cleaning products that actually work. The brand offers a complete solution for households seeking to reduce their environmental impact without sacrificing cleanliness. For effective, eco-friendly cleaning backed by over 30 years of British expertise, Bio-D provides trusted products for conscious living.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart