Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Vitamins
  4. Vitamin E

Vitamin E

(50 products)
  • Vitamin A
  • Vitamin B
  • Vitamin C
  • Vitamin D
  • Vitamin E
  • Vitamin K
  • Multivitamins
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • Vitaler's Vitamin E 12 mg, drops - 30 ml Vitaler's Vitamin E 12 mg, drops - 30 ml
    25% off

    Vitaler's

    Vitaler's Vitamin E 12 mg, drops - 30 ml

    No reviews
    Sale price €3.96 Regular price €5.29
    Unit price€1.32 /10ml
    View details
  • Activlab DODA D'eau Mega Skin - 60 Capsules

    Activlab

    Activlab DODA D'eau Mega Skin - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price €14.29
    Unit price€0.24 each
    View details
  • Now Foods Vitamin E Liquid - 30 ml Now Foods Vitamin E Liquid - 30 ml Now Foods Vitamin E Liquid - 30 ml
    Sold out

    Now Foods

    Now Foods Vitamin E Liquid - 30 ml

    No reviews
    Regular price €9.99
    Unit price€33.30 /100ml
    View details
  • Solgar Vitamin Dry E with Yeast Free Selenium - 100 Capsules
    Sold out

    Solgar

    Solgar Vitamin Dry E with Yeast Free Selenium - 100 Capsules

    1 review
    Regular price €22.99
    Unit price€0.23 each
    View details
  • Now Foods Vitamin E-Oil, drops - 30 ml Now Foods Vitamin E-Oil, drops - 30 ml Now Foods Vitamin E-Oil, drops - 30 ml

    Now Foods

    Now Foods Vitamin E-Oil, drops - 30 ml

    No reviews
    Regular price €16.38
    Unit price€54.60 /100ml
    View details
  • Swanson Vitamin E 1000 IU - 250 Capsules
    Sold out

    Swanson

    Swanson Vitamin E 1000 IU - 250 Capsules

    2 reviews
    Regular price €52.99
    Unit price€0.21 each
    View details
  • Vitaler's Vitamin ADEK, drops - 30 ml Vitaler's Vitamin ADEK, drops - 30 ml Vitaler's Vitamin ADEK, drops - 30 ml
    25% off

    Vitaler's

    Vitaler's Vitamin ADEK, drops - 30 ml

    No reviews
    Sale price €8.24 Regular price €10.99
    Unit price€2.75 /10ml
    View details
  • PharmoVit K2 + D3-Vit 4000 IU Oil Active - 30 ml
    Sold out
    10% off

    Pharmovit

    PharmoVit K2 + D3-Vit 4000 IU Oil Active - 30 ml

    No reviews
    Sale price €11.69 Regular price €12.99
    Unit price€38.97 /100ml
    View details
  • MyVitamins Essential Omega-3 - 90 Capsules
    Sold out

    Myprotein

    MyVitamins Essential Omega-3 - 90 Capsules

    1 review
    Regular price €6.99
    Unit price€0.08 each
    View details
  • Life Extension Super Vitamin E 268 mg - 90 Softgels Life Extension Super Vitamin E 268 mg - 90 Softgels

    Life Extension

    Life Extension Super Vitamin E 268 mg - 90 Softgels

    No reviews
    Regular price €26.59
    Unit price€0.30 each
    View details
  • Vitaler's Vitamin ADEK Junior, drops - 30 ml Vitaler's Vitamin ADEK Junior, drops - 30 ml
    25% off

    Vitaler's

    Vitaler's Vitamin ADEK Junior, drops - 30 ml

    No reviews
    Sale price €7.19 Regular price €9.59
    Unit price€2.40 /10ml
    View details
  • Healthy Origins Vitamin E 400 IU - 180 Softgels Healthy Origins Vitamin E 400 IU - 180 Softgels Healthy Origins Vitamin E 400 IU - 180 Softgels

    Healthy Origins

    Healthy Origins Vitamin E 400 IU - 180 Softgels

    No reviews
    Regular price €29.49
    Unit price€0.16 each
    View details
  • Now Foods Gamma E Complex - 120 Capsules Now Foods Gamma E Complex - 120 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Gamma E Complex - 120 Capsules

    No reviews
    Regular price €29.39
    Unit price€0.49 each
    View details
  • Life Extension Super Absorbable Tocotrienols - 60 Capsules Life Extension Super Absorbable Tocotrienols - 60 Capsules

    Life Extension

    Life Extension Super Absorbable Tocotrienols - 60 Capsules

    1 review
    Regular price €26.89
    Unit price€0.45 each
    View details
  • Now Foods Vitamin E-400 + Selenium 100 mcg - 100 Capsules Now Foods Vitamin E-400 + Selenium 100 mcg - 100 Capsules Now Foods Vitamin E-400 + Selenium 100 mcg - 100 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Vitamin E-400 + Selenium 100 mcg - 100 Capsules

    No reviews
    Regular price €19.49
    Unit price€0.19 each
    View details
  • Activlab Pharma Omega 3 FORTE with Vitamin E - 60 Capsules

    Activlab

    Activlab Pharma Omega 3 FORTE with Vitamin E - 60 Capsules

    1 review
    Regular price €13.49
    Unit price€0.22 each
    View details
  • Doctor's Best Vitamin E Tocotrienols 50 mg - 60 Capsules Doctor's Best Vitamin E Tocotrienols 50 mg - 60 Capsules Doctor's Best Vitamin E Tocotrienols 50 mg - 60 Capsules
    Sold out

    Doctor's Best

    Doctor's Best Vitamin E Tocotrienols 50 mg - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price €27.29
    Unit price€0.45 each
    View details
  • NOW Foods Vitamin E 1000 IU with Mixed Tocopherols - 50 Softgels NOW Foods Vitamin E 1000 IU with Mixed Tocopherols - 50 Softgels

    Now Foods

    NOW Foods Vitamin E 1000 IU with Mixed Tocopherols - 50 Softgels

    No reviews
    Regular price €22.99
    Unit price€0.46 each
    View details
  • Veganicity Vitamin E400 - 30 Capsules Veganicity Vitamin E400 - 30 Capsules Veganicity Vitamin E400 - 30 Capsules Veganicity Vitamin E400 - 30 Capsules

    Veganicity

    Veganicity Vitamin E400 - 30 Capsules

    No reviews
    Regular price €10.09
    Unit price€0.34 each
    View details
  • Solgar Vitamin E 268 mg (400 IU) (d-Alpha Tocopherol) - 100 Softgels Solgar Vitamin E 268 mg (400 IU) (d-Alpha Tocopherol) - 100 Softgels Solgar Vitamin E 268 mg (400 IU) (d-Alpha Tocopherol) - 100 Softgels Solgar Vitamin E 268 mg (400 IU) (d-Alpha Tocopherol) - 100 Softgels Solgar Vitamin E 268 mg (400 IU) (d-Alpha Tocopherol) - 100 Softgels
    Sold out

    Solgar

    Solgar Vitamin E 268 mg (400 IU) (d-Alpha Tocopherol) - 100 Softgels

    No reviews
    Regular price €19.99
    Unit price€0.20 each
    View details
  • Swanson Full Spectrum Complete E with Tocotrienols - 60 Capsules
    5% off

    Swanson

    Swanson Full Spectrum Complete E with Tocotrienols - 60 Capsules

    No reviews
    Sale price €35.59 Regular price €37.49
    Unit price€0.59 each
    View details
  • Aura Herbals Vitamin E 200 IU Forte MCT Drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin E 200 IU Forte MCT Drops - 50 ml

    Aura Herbals

    Aura Herbals Vitamin E 200 IU Forte MCT Drops - 50 ml

    No reviews
    Regular price €14.29
    Unit price
    View details
  • Peak Omega-3 - 400 Capsules
    Sold out

    Peak

    Peak Omega-3 - 400 Capsules

    No reviews
    Regular price €44.79
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Solgar Vitamin E 134 mg (200 IU) - 100 Softgels
    Sold out

    Solgar

    Solgar Vitamin E 134 mg (200 IU) - 100 Softgels

    No reviews
    Regular price €14.49
    Unit price€0.14 each
    View details
  • Previous
  • Page 2 / 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • Next

Vitamin E: The "Youth Elixir" for Overall Health and Wellness

Vitamin E, often referred to as the "youth elixir," is renowned for its powerful antioxidant properties. This essential nutrient plays a crucial role in preserving the integrity of cells, tissues, and organs, helping the body maintain homeostasis through various biological processes. Numerous clinical studies have confirmed the multifaceted benefits of Vitamin E in maintaining overall bodily balance. Let's explore the key aspects of this vital nutrient.

Characteristics and Sources of Vitamin E

Vitamin E is a collective term for a group of chemical compounds with similar physiological activities. It belongs to the tocochromanol group, which includes tocopherols (with alpha-tocopherol being the most critical) and tocotrienols.

As one of the rare fat-soluble vitamins, Vitamin E isn't stored in significant amounts in the body. Instead, it remains for a relatively short period, with 60% to 70% of the compound being excreted daily. This rapid turnover suggests that the body strives to maintain a constant and appropriate level based on its current needs.

Maintaining a regular supply of Vitamin E is crucial, but it can be challenging due to its susceptibility to degradation from oxygen and heat. Therefore, it's best to seek Vitamin E in foods that don't require heat treatment. Rich sources of Vitamin E include:

  • Seeds and nuts
  • Wheat germ
  • Green leafy vegetables (e.g., spinach)
  • Avocado
  • Red pepper
  • Mango
  • Vegetable oils (rapeseed, sunflower, and olive oil)
  • Fish
  • Whole cereal grains

Properties and Effects of Vitamin E on the Body

Vitamin E is a potent antioxidant that actively works to prevent the aging process. It effectively protects the body against environmental effects, preservatives, and various harmful substances from food. Some of its key benefits include:

  • Strengthening and increasing the flexibility of blood vessels
  • Supporting the treatment of muscle disorders
  • Protecting against cerebrovascular diseases (e.g., stroke, subarachnoid hemorrhage, aneurysms)
  • Guarding against cardiovascular diseases (e.g., hypertension, coronary heart disease, heart failure)
  • Positively impacting health issues such as atherosclerosis, fibrotic tissue diseases, amyotrophic lateral sclerosis, and neurodegenerative diseases (Parkinson's, Alzheimer's, AVED)

Vitamin E and Fertility

Vitamin E plays a crucial role in maintaining normal reproductive organ functions in women and is essential for conception and during pregnancy. In men, long-term deficiency may lead to decreased gonadotropin secretion, resulting in impaired libido, erectile dysfunction, altered ejaculate volume, sperm degeneration, and infertility.

Vitamin E for Skin and Hair

The impact of Vitamin E on skin and hair health is significant. As a robust antioxidant, it's frequently used as a primary ingredient in anti-aging and skincare products. For maximum benefits, it's advisable to ensure adequate internal Vitamin E intake alongside topical application. Benefits include:

  • Enhanced structure, smoothness, and elasticity of both epidermis and dermis
  • Nourishment, protection, and regeneration of skin
  • Reduced inflammation and swelling
  • Improved healing of discoloration and scars
  • Enhanced overall condition of the scalp and hair

Vitamin E Deficiency: Causes and Symptoms

Vitamin E absorption depends on various factors beyond diet. Deficiencies may occur due to inadequate bile production or as a consequence of certain diseases (including cholestasis, celiac disease, fat malabsorption, and digestive system dysfunctions). Common symptoms of Vitamin E deficiency include:

  • Chronic weakness
  • Lowered immunity (recurrent infections)
  • Muscle and joint pains
  • Fragility of blood vessel walls
  • Lack of energy and apathy
  • Skin changes (keratosis, dryness)

Long-term deficiency can lead to serious neurological disorders and degenerative processes in the brain, which worsen with age. Meeting the daily requirement for Vitamin E can significantly improve bodily functions, reduce disease risks, and support healing processes for various conditions.

Given its wide-ranging benefits and crucial role in maintaining overall health, ensuring adequate Vitamin E intake should be a priority in everyone's nutritional plan. Whether through a balanced diet rich in Vitamin E sources or appropriate supplementation, this "youth elixir" can contribute significantly to your health and longevity.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart