Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Home
  3. Sauna Accessories

Sauna Accessories

(40 products)
  • Sauna Essential Oil
  • Sauna Tools & Equipment
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • Bilovit Sauna Emulsion Birch - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Birch - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Birch - 250 ml

    2 reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Aluminium Sauna Spoon - Black Bilovit Aluminium Sauna Spoon - Black Bilovit Aluminium Sauna Spoon - Black Bilovit Aluminium Sauna Spoon - Black
    Sold out

    Bilovit

    Bilovit Aluminium Sauna Spoon - Black

    1 review
    Regular price €13.99
    Unit price
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Melissa - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Melissa - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Melissa - 250 ml

    1 review
    Sale price €7.19 Regular price €9.59
    Unit price€28.76 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Headrest, Pine - 1 piece Bilovit Sauna Headrest, Pine - 1 piece Bilovit Sauna Headrest, Pine - 1 piece Bilovit Sauna Headrest, Pine - 1 piece Bilovit Sauna Headrest, Pine - 1 piece Bilovit Sauna Headrest, Pine - 1 piece
    Sold out

    Bilovit

    Bilovit Sauna Headrest, Pine - 1 piece

    No reviews
    Regular price €24.99
    Unit price
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Orange - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Orange - 250 ml

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Orange - 250 ml

    No reviews
    Regular price €7.99
    Unit price€31.96 /L
    View details
  • Bilovit Pine Bolt for Sauna Bilovit Pine Bolt for Sauna Bilovit Pine Bolt for Sauna

    Bilovit

    Bilovit Pine Bolt for Sauna

    1 review
    Regular price €10.69
    Unit price
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Spruce - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Spruce - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Spruce - 250 ml

    No reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Emulsion Tea Tree - 250 ml Bilovit Sauna Emulsion Tea Tree - 250 ml
    25% off

    Bilovit

    Bilovit Sauna Emulsion Tea Tree - 250 ml

    No reviews
    Sale price €5.99 Regular price €7.99
    Unit price€23.96 /L
    View details
  • Bilovit Pine Ventilation Grille for Sauna Bilovit Pine Ventilation Grille for Sauna Bilovit Pine Ventilation Grille for Sauna Bilovit Pine Ventilation Grille for Sauna

    Bilovit

    Bilovit Pine Ventilation Grille for Sauna

    1 review
    Regular price €13.09
    Unit price
    View details
  • Naturalne Aromaty Essential Oil Mint - 10 ml Naturalne Aromaty Essential Oil Mint - 10 ml
    5% off

    Naturalne Aromaty

    Naturalne Aromaty Essential Oil Mint - 10 ml

    No reviews
    Sale price €3.59 Regular price €3.79
    Unit price€3.59 /10ml
    View details
  • Bilovit Pine Anemostat for Sauna Bilovit Pine Anemostat for Sauna Bilovit Pine Anemostat for Sauna Bilovit Pine Anemostat for Sauna Bilovit Pine Anemostat for Sauna
    Sold out

    Bilovit

    Bilovit Pine Anemostat for Sauna

    No reviews
    Regular price €16.19
    Unit price
    View details
  • Bilovit Lemon Eucalyptus Essential Oil - 1000 ml
    Sold out

    Bilovit

    Bilovit Lemon Eucalyptus Essential Oil - 1000 ml

    No reviews
    Regular price €156.09
    Unit price€156.09 /L
    View details
  • Bilovit Sauna Accessories Set - 4 Items Bilovit Sauna Accessories Set - 4 Items Bilovit Sauna Accessories Set - 4 Items Bilovit Sauna Accessories Set - 4 Items Bilovit Sauna Accessories Set - 4 Items
    Sold out

    Bilovit

    Bilovit Sauna Accessories Set - 4 Items

    1 review
    Regular price €52.79
    Unit price
    View details
  • Bilovit Pine Sauna Thermometer - up to 120 degrees Celsius Bilovit Pine Sauna Thermometer - up to 120 degrees Celsius Bilovit Pine Sauna Thermometer - up to 120 degrees Celsius Bilovit Pine Sauna Thermometer - up to 120 degrees Celsius Bilovit Pine Sauna Thermometer - up to 120 degrees Celsius
    Sold out

    Bilovit

    Bilovit Pine Sauna Thermometer - up to 120 degrees Celsius

    No reviews
    Regular price €12.09
    Unit price
    View details
  • Bilovit Sauna Accessories Set - 2 Items Bilovit Sauna Accessories Set - 2 Items Bilovit Sauna Accessories Set - 2 Items
    Sold out

    Bilovit

    Bilovit Sauna Accessories Set - 2 Items

    No reviews
    Regular price €28.79
    Unit price
    View details
  • Bilovit Sauna Accessories Set - 5 Items Bilovit Sauna Accessories Set - 5 Items Bilovit Sauna Accessories Set - 5 Items Bilovit Sauna Accessories Set - 5 Items Bilovit Sauna Accessories Set - 5 Items Bilovit Sauna Accessories Set - 5 Items
    Sold out

    Bilovit

    Bilovit Sauna Accessories Set - 5 Items

    3 reviews
    Regular price €80.49
    Unit price
    View details
  • Previous
  • Page 2 / 2
  • 1
  • 2
  • Next

Sauna Accessories for Enhanced Wellness and Relaxation

Transform your sauna experience with Medpak's comprehensive collection of premium sauna accessories. With our decade of experience in wellness products, we offer carefully selected items that enhance both the functionality and therapeutic benefits of your sauna sessions. From aromatic emulsions to traditional wooden accessories, our collection provides everything needed to create an authentic and rejuvenating sauna environment.

Therapeutic Sauna Emulsions and Aromatherapy

Elevate your sauna sessions with our extensive range of natural sauna emulsions that combine aromatherapy benefits with traditional sauna practices. These carefully formulated emulsions dissolve easily in sauna water, releasing therapeutic vapors that enhance respiratory wellness while creating immersive sensory experiences. Each scent offers specific benefits, from the calming properties of lavender to the respiratory-clearing effects of eucalyptus.

Our diverse emulsion collection features scents for every preference and wellness goal:

  • Forest-inspired options like cedar, pine, and fir that bring the rejuvenating essence of nature indoors
  • Refreshing citrus and herbal blends including bergamot, tangerine, and melissa for uplifting experiences
  • Therapeutic selections such as tea tree, peppermint, and eucalyptus that support respiratory wellness

Traditional Wooden Sauna Equipment

Authentic sauna experiences require proper traditional accessories crafted from natural materials. Our collection includes handcrafted pine accessories that embody centuries of Nordic sauna tradition while providing functional benefits for modern sauna users. These natural wood items resist moisture and heat while developing beautiful patinas that enhance their appearance over time.

Essential wooden accessories create the foundation of proper sauna practice. Traditional buckets in various sizes provide optimal water storage and pouring capabilities, while specialized ladles ensure precise water application to sauna stones. Ergonomic headrests crafted from aromatic pine wood enhance comfort during extended sessions while naturally resisting moisture and bacterial growth.

Precision Monitoring and Timing Instruments

Optimal sauna experiences require careful attention to temperature, humidity, and session duration. Our monitoring instruments combine traditional craftsmanship with accurate measurement capabilities, ensuring safe and effective sauna sessions. These precision tools help you maintain ideal conditions while tracking session progress for consistent wellness benefits.

Professional-grade monitoring equipment includes:

  • Combination thermometer and hygrometer units that accurately track both temperature and humidity levels
  • Traditional sand and modern aluminum hourglasses for precise session timing without electronic devices
  • Specialized aromatherapy bowls designed for safe essential oil diffusion in high-heat environments

Durable Modern Materials

While respecting sauna traditions, our collection also includes accessories crafted from modern materials that offer enhanced durability and easy maintenance. Aluminum buckets and hourglasses provide corrosion-resistant alternatives to traditional materials while maintaining the aesthetic and functional qualities essential for authentic sauna experiences.

These contemporary options offer practical advantages for frequent sauna users, including enhanced durability in high-moisture environments and simplified cleaning procedures. The sleek designs complement both traditional and modern sauna installations while providing reliable performance through countless sessions.

Complete Sauna Setup Solutions

Creating the perfect sauna environment requires coordinating multiple accessories that work together harmoniously. Our collection provides all essential components needed for complete sauna setup, from water application tools to aromatherapy systems. This comprehensive approach ensures that every aspect of your sauna experience contributes to maximum relaxation and wellness benefits.

Coordinated accessory sets eliminate guesswork in creating optimal sauna environments while ensuring that all components work together effectively. The carefully selected items complement each other aesthetically and functionally, creating cohesive experiences that enhance both the visual appeal and therapeutic effectiveness of your sauna sessions.

Wellness-Focused Aromatherapy Integration

Modern sauna practices increasingly recognize the therapeutic benefits of combining heat therapy with aromatherapy. Our specialized aromatherapy accessories allow safe integration of essential oils and natural scents into high-temperature environments. These purpose-designed items ensure that aromatic benefits enhance rather than compromise the traditional sauna experience.

The therapeutic advantages of aromatherapy-enhanced sauna sessions include improved respiratory function, enhanced relaxation responses, and deeper mind-body wellness connections. Our accessories make it simple to incorporate these benefits safely and effectively into your regular sauna routine.

Quality and Craftsmanship Standards

At Medpak, we maintain rigorous standards for all sauna accessories, ensuring they meet the demanding requirements of high-heat, high-moisture environments. Our products are selected for their durability, safety, and authenticity, reflecting our commitment to quality that has earned the trust of wellness enthusiasts across Europe, including Germany, Lithuania, Netherlands, Italy, Slovakia, and the UK.

Each accessory undergoes careful evaluation for material quality, craftsmanship, and long-term performance in sauna conditions. This comprehensive approach ensures that your investment in sauna accessories provides years of reliable service while maintaining the aesthetic and functional qualities that define excellent sauna experiences.

Complete Your Wellness Sanctuary

Create a comprehensive approach to home wellness with complementary products from our range. Enhance your post-sauna care with our natural personal care products designed for skin that has experienced heat therapy. Support your wellness routine with our pure essential oils for aromatherapy applications. For complete relaxation, explore our sleep support collection to extend the calming benefits of sauna sessions.

Discover authentic sauna accessories that honor traditional practices while supporting modern wellness goals. Experience the Medpak difference where quality craftsmanship meets therapeutic innovation in every accessory we offer for your personal wellness sanctuary.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart