Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Alpi Hummus
Alpi Hummus

Alpi Hummus

(15 products)
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Alpi Basia Basia Pistachio Cashew Cream - 195 g Alpi Basia Basia Pistachio Cashew Cream - 195 g Alpi Basia Basia Pistachio Cashew Cream - 195 g Alpi Basia Basia Pistachio Cashew Cream - 195 g

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Pistachio Cashew Cream - 195 g

    No reviews
    Regular price €7.99
    Unit price€4.10 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Peanut Cream with Banana Chia and Flax - 210 g Alpi Basia Basia Peanut Cream with Banana Chia and Flax - 210 g Alpi Basia Basia Peanut Cream with Banana Chia and Flax - 210 g
    5% off

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Peanut Cream with Banana Chia and Flax - 210 g

    2 reviews
    Sale price €3.79 Regular price €3.99
    Unit price€1.80 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Coconut Manna - 210 g Alpi Basia Basia Coconut Manna - 210 g Alpi Basia Basia Coconut Manna - 210 g

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Coconut Manna - 210 g

    1 review
    Regular price €4.29
    Unit price€2.04 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Sesame Paste Tahini - 210 g Alpi Basia Basia Sesame Paste Tahini - 210 g Alpi Basia Basia Sesame Paste Tahini - 210 g

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Sesame Paste Tahini - 210 g

    2 reviews
    Regular price €3.69
    Unit price€1.76 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Natural Walnut Cream - 210 g Alpi Basia Basia Natural Walnut Cream - 210 g Alpi Basia Basia Natural Walnut Cream - 210 g

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Natural Walnut Cream - 210 g

    No reviews
    Regular price €3.49
    Unit price€1.66 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Peanut Cream with White Chocolate - 210 g Alpi Basia Basia Peanut Cream with White Chocolate - 210 g Alpi Basia Basia Peanut Cream with White Chocolate - 210 g

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Peanut Cream with White Chocolate - 210 g

    No reviews
    Regular price €3.99
    Unit price€1.90 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Cocolada Coconut-Based Cream with Dates - 210 g Alpi Basia Basia Cocolada Coconut-Based Cream with Dates - 210 g Alpi Basia Basia Cocolada Coconut-Based Cream with Dates - 210 g Alpi Basia Basia Cocolada Coconut-Based Cream with Dates - 210 g Alpi Basia Basia Cocolada Coconut-Based Cream with Dates - 210 g

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Cocolada Coconut-Based Cream with Dates - 210 g

    No reviews
    Regular price €5.79
    Unit price€2.76 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Chalwolada - 210 g Alpi Basia Basia Chalwolada - 210 g Alpi Basia Basia Chalwolada - 210 g

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Chalwolada - 210 g

    2 reviews
    Regular price €3.99
    Unit price€1.90 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Cream of Roasted Cashew Nuts with Salt - 210 g Alpi Basia Basia Cream of Roasted Cashew Nuts with Salt - 210 g Alpi Basia Basia Cream of Roasted Cashew Nuts with Salt - 210 g Alpi Basia Basia Cream of Roasted Cashew Nuts with Salt - 210 g

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Cream of Roasted Cashew Nuts with Salt - 210 g

    1 review
    Regular price €7.69
    Unit price€3.66 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Laskolada - 210 g Alpi Basia Basia Laskolada - 210 g Alpi Basia Basia Laskolada - 210 g
    5% off

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Laskolada - 210 g

    No reviews
    Sale price €7.49 Regular price €7.89
    Unit price€3.57 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Peanut Butter Cookie Cream - 210 g Alpi Basia Basia Peanut Butter Cookie Cream - 210 g Alpi Basia Basia Peanut Butter Cookie Cream - 210 g

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Peanut Butter Cookie Cream - 210 g

    1 review
    Regular price €3.99
    Unit price€1.90 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Peanut Butter Crunch - 210 g Alpi Basia Basia Peanut Butter Crunch - 210 g Alpi Basia Basia Peanut Butter Crunch - 210 g
    6% off

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Peanut Butter Crunch - 210 g

    1 review
    Sale price €3.29 Regular price €3.49
    Unit price€1.57 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Cream of Roasted Cashew Nuts with Coconut and Salt - 210 g Alpi Basia Basia Cream of Roasted Cashew Nuts with Coconut and Salt - 210 g
    5% off

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Cream of Roasted Cashew Nuts with Coconut and Salt - 210 g

    No reviews
    Sale price €7.29 Regular price €7.69
    Unit price€3.47 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Hazelnut Cream - 210 g Alpi Basia Basia Hazelnut Cream - 210 g Alpi Basia Basia Hazelnut Cream - 210 g

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Hazelnut Cream - 210 g

    1 review
    Regular price €7.79
    Unit price€3.71 /100g
    View details
  • Alpi Basia Basia Almond Cream - 195 g Alpi Basia Basia Almond Cream - 195 g Alpi Basia Basia Almond Cream - 195 g

    Alpi Hummus

    Alpi Basia Basia Almond Cream - 195 g

    No reviews
    Regular price €7.79
    Unit price€3.99 /100g
    View details

Bold and Flavorful Alpi Hummus: A Healthy and Delicious Choice for Discerning Foodies

Embracing Local Tradition with a Polish Twist

Alpi Hummus is a family-owned Polish company operating locally in the vicinity of Warsaw. Their mission is to produce 100% healthy food, devoid of artificial additives and chemicals commonly found in many food products today. Alpi also ensures that their products are not only of high quality but also have exceptional and unique flavors. The brand's owners are travelers who drew inspiration for creating their distinctive hummus recipes from the source – Israel itself.

Clean Label Products: Surprisingly Simple and Pure Ingredients

The philosophy of the Alpi brand is centered around producing hummus and nut creams with a surprisingly short and "clean" list of ingredients. You won't find any unnecessary additives in their products, only natural ingredients essential for preparing delectable sweet and savory sandwich spreads. The manufacturer emphasizes that it is impossible to create a high-quality product from low-quality raw materials. That's why Alpi uses only the finest, meticulously selected ingredients for their hummus and nut creams. The brand also guarantees freshness, as individual batches of their products are produced directly upon order.

Delicious and Healthy Choices in a Variety of Intriguing Flavors

Alpi's product range includes nut butters and hummus in many original, healthy, and delicious flavors. Among them are Polish garlic hummus, tomato hummus, plum hummus, chili hummus, and the one-of-a-kind hemp hummus and spicy date hummus. Each of these unique flavors is made from the highest quality base ingredients such as extra virgin olive oil, Sicilian lemon juice, and sesame tahini. Alpi's Basia Basia nut creams are primarily 100% pure products made from hazelnuts, cashews, or almonds, as well as scrumptious combinations like nut-cookie, nut-banana, or nut-white chocolate.

Alpi Products: Top Quality and 100% Natural for Optimal Health and Well-being

Alpi's hummus is the perfect addition to sandwiches, and their nut creams are ideal for both desserts and quick snacks. With no artificial additives, their products are suitable not only for children but also for individuals on a diet and those seeking healthier alternatives to traditional sweets. Alpi's creams also offer another valuable benefit – they are packaged in aesthetically pleasing and highly practical jars that can be reused for storage or preserving homemade goods.

By choosing Alpi Hummus, you're opting for the highest quality and 100% natural ingredients, ensuring the health and well-being of your body. Treat yourself to a delightful culinary experience with Alpi's wide range of flavors, all the while making a conscious and responsible choice for your health.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart